Home » darbas Norvegijoje

Žyma: darbas Norvegijoje

darbas Norvegijoje

Kaip darbai Norvegijoje gali nuvilti

Apie Norvegijoje uždirbamus didžiulius atlyginimus galima pasiklausyti ir iš giminaičių, pažįstamų, galima pasiskaityti internete ir matyti televizijos laidų reportažuose. Taip, tai turtinga su aukštais atlyginimais – bet jau palyginus su tuo, ką turime Lietuvoje. Kuomet minimalus ar vidutinis atlyginimas mūsų įprastą sumą viršija net ne tris ar keturis kartus, tikrai galima susivilioti emigracija ir jos teikiamais malonumais. Piniginiais malonumais.

Tačiau toli gražu ne visiems pasiseka ir ne visiems darbas Norvegijoje atneša turtus. Viskas būtų pernelyg gražu, jei bet kas, be jokios patirties, be elementaraus supratimo, kaip veikia pasaulis, galėtų nuskristi į Norvegiją ir iš karto gauti kelių tūkstančių eurų kalbą. Ne, viskas ne taip paprasta. Pastangų reikės šiek tiek įdėti, galų gale reikės dirbti, greitai, efektyviai ir kokybiškai dirbti. Bet reikia vertinti ir tai, kam dirbate, ir su kuo dirbate. O istorijų galima prisiklausyti pačių įvairiausių.

Ypač seniau dar būsimieji emigrantai, arba bent taip apie save galvojantys, būdavo ne taip retai apgaunami dar įdarbinimo agentūrose. Sumokėję už įdarbinimą darbo negaudavo. Gaudavo darbą už pigiau nei galvojo. Gaudavo nepakankamai darbo valandų. O juk nuo to priklauso ir jūsų būsimas atlyginimas, tas, dėl kurio čia atvažiavote ir apie kurį taip ilgai svajojote. Sąrašas tęsiasi. Darbo agentūros nepasirūpindavo sutartu nuvežimu, ir jums atsirasdavo kalnas netikėtų problemų. Nepasirūpindavo žadėtu apgyvendinimu. Įdarbinimas vėluodavo kelias savaites ar net porą mėnesių. O tai, ypač jei dirbti planavote tik kelis vasaros mėnesius, gali sužlugdyti visą jūsų sezoną. Ir panašūs dalykai.

Bet tai buvo tik pirmas žingsnis. Toliau darbdavys. Jis juk gali nemokėti atlyginimo. Gali mokėti mažiau. Gali reikalauti dirbti gerokai daugiau, bet mokėti tiek pat. Žinoma, visi šie pavojai kone šimtu procentų susiję tik su nelegaliais darbininkais, tad to nesunku išvengti. Bet daug kam greitas gerų pinigų pasiūlymas neforminant visų dokumentų dažnai atrodo viliojantis.

darbas Norvegijoje

Ir netgi tuo sąrašas nesibaigia. Dar yra pavojų, slypinčių tarp jūsų bendradarbių ar bendranuomininkų. Elementarios vagystės. Vagystės darbe – įrangos, drabužių, atlyginimų. Gal net darbo vietos vagystės – o ko tik nebūna. Jei nuomojatės būstą kartu su būriu kitų dirbančiųjų, rizikuojate būti apvogti tiesiog namuose.

Taigi va, kiek įvairiausių pavojų gali sukelti darbas Norvegijoje. Didžioji dalis šių istorijų – tikros, viena kita galbūt tik teorinė. Žinoma, jos pasitaiko žymiai retai ir dažniausiai tik patiems neapdairiausiems. Daugeliu atveju viskas einasi sklandžiai ir Norvegijoje uždirbama tikrai daug. Tačiau saugotis visada verta.

Ko gali prireikti dirbant Norvegijoje

Norvegų kalbaTaigi, susimąstėte pakeliauti ir užsidirbti daugiau pinigų ir pradėjote domėtis bene populiariausia šalimi, kuria domisi lietuviai – Norvegija. Geras pasirinkimas. Kodėl? Ogi todėl, jog pavargus nuo alinančio darbo (dažniausiai emigrantai dirba fiziškai sunkius darbus ir ilgas valandas, ypač jei nemoka norvegų kalbos), galima bus pasigrožėti nuostabia Norvegijos gamta, juk Norvegija dažnai laikoma viena gražiausių šalių visoje Europoje! Didingi kalnai, fjordai, kriokliai… Tačiau dabar svarbiau yra pasiruošti darbui, susirasti gyvenamąją vietą, nusipirkti lėktuvo bilietus ir susipirkti būtiniausius daiktus dar Lietuvoje, juk žinia, kad Norvegijoje viskas kokius 5 kartus brangiau nei Lietuvoje…Taigi, pradėkime.

Keliaujant dirbti į Norvegiją labai gerai yra turėti ten jau gyvenantį ne vienus metus, gal net ir norvegų kalbą mokantį, patyrusį draugą. Draugas padės susigaudyti, kas kur yra, kaip viskas veikia, kaip paprasčiau rasti darbą, kur apsigyventi, gal kartu? Apsigyventi Norvegijoje nebus pigu. Kambarių kainos mėnesiui čia prasideda maždaug nuo 300 eurų. Ir tokiu atveju greičiausiai gausite mažą kambariuką, kur vos apsisuksite. Protingiau būtų keliese nuomotis vieną butą ar namą. Greičiausiai tokiu būdu sutaupysite.

Darbo skelbimų verta dairytis jau Lietuvoje, kad atvažiavę iškart turėtumėte darbą. Kitu atveju, nuvažiavę turėsite mokėti už kambarį ir maistą dar iš savo lietuviško atlyginimo, kurio dažnai ir nepakanka. Taigi, įsidarbinę, galite pradėti uždirbinėti pinigus. Po dienos, savaitės, o gal ir mėnesio tas darbas gali pabosti. Žinoma, jei važiuojate kaip eilinis darbuotojas dirbti nekvalifikuotų darbų. Išeitis – tobulėti ir kilti karjeros laiptais. Kaip tą padaryti? Svarbu yra norvegų kalba. Mokėdami kalbą, būsite pastebėtas viršininkų ar darbdavių ir bus lengviau kilti karjeros laiptais. Juk ne vienas jau gyvenantis Norvegijoje ir kažko pasiekęs karjeroje, gali pasakyti, jog norvegų kalbos mokėjimas yra išties naudingas. Žinoma, tam reikės paskirti laiko. Norvegų kalba smarkiai skiriasi nuo lietuvių, tad panašumų čia daug nerasite. Svarbiausia išlikti motyvuotam ir kibti į darbą!

Nepamirškite dirbdami Norvegijoje ir atsipalaiduoti. Lengviausia ta būtų padaryti dirbant didesniuose miestuose, kur daugiau pramogų – Osle, Bergene. Tačiau gyvenant ir mažame miestelyje, ypač tarp kalnų, visuomet galėsite išeiti pasigrožėti gamta, pailsinti akis žiūrėdami į tolį ir pamiršti visus rūpesčius žvelgdami į šios šalies gamtos grožį. Tad jei jūs tenkina darbas Norvegijoje, pradėkite mokytis norvegų kalbos, kraukitės lagaminą ir keliaukite!