Jeigu esate girdėję apie Bitcoin, tai didelė tikimybė, kad girdėjote ir terminą „blockchain“. Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad šis terminas yra tik dar vienas būdas pavadinti Bitcoin kriptovaliutą, tačiau iš tikrųjų, blockchain (arba blokų grandinės) technologija turi didžiulį potencialą pakeisti ne tik finansų, bet ir kitus ekonomikos sektorius. Kitaip sakant, blokų grandinė – tai ne tik kriptovaliuta. Taigi, toliau pasistengsiu paaiškinti kas yra blockchain ir kaip veikia ši ateities technologija.
Pirmoji blockchain arba blokų grandinės technologijos versija buvo pasiūlyta Satoshi Nakamoto dar 2008 metais. Jis arba jie (nėra žinoma kas iš tikrųjų yra Satoshi Nakamoto) šią technologiją panaudojo sukurdami Bitcoin – pirmąją pasaulyje kriptovaliutą. Bitcoin buvo kuriama kaip decentralizuota atsiskaitymų sistema, kurios funkcionavimui nereikia jokios centrinės institucijos dalyvavimo.
Kas yra “blockchain” ?
Iš esmės, blockchain technologija yra duomenų saugojimo būdas, kuomet informacija yra patikimai užšifruojama ir saugoma atskiruose informacijos blokuose, tarpusavyje surištuose tam tikromis žymomis. Kitaip sakant, blokų grandinę būtų galima palyginti su buhalterijos didžiąja knyga, kurioje saugoma visa informacija apie atliktas operacijas. Kadangi visa informacija blokų grandinėje yra patikimai užšifruota, ji yra privati, bet kartu ir vieša – bet kas gali matyti jūsų atliktą operaciją, bet niekada nesužinos, kad tai būtent jūs.
Galiu pateikti paprastą pavyzdį: įsivaizduokite draudimo istoriją saugomą blokų grandinėje. Kiekvienas atliktas įrašas šioje draudimo istorijoje turės unikalią žymę su data ir laiku. Tam, kad duomenys visuomet būtų teisingi ir nebūtų kažkokių netikslių interpretacijų, blokų grandinės technologija neleis jų pakeisti atgaline data. Tokiu būdu saugoma informacija išlaikys savo vientisumą ir nekintamumą. Susipažinti su draudimo įrašais galėtų tik jūsų draudimo agentas, turintis vieną raktą ir jūs pats, turinti kitą raktą. Štai tokiu būdu blockchain technologija gali būti pritaikyta draudimo sektoriuje.
Kur “blockchain” gali būti panaudota?
Blokų grandinės technologija taip pat gali būti panaudota ne tik informacijos vieneto, bet ir viso programinio kodo saugojimui. Šis machanizmas dar kitaip yra vadinamas „išmaniaisiais kontraktais“. Jo esmė ta, kad tam tikras programinis kodas gali būti užprogramuotas taip, kad suveiktų tik tuomet kai abi kontrakto pusės suveda savo privačius raktus, t.y. kuomet sudaro kažkokį susitarimą. Pavyzdžiui, išmanieji kontraktai gali būti sėkmingai pritaikyti autorinių teisių apsaugoje. Kontrakte tiesiog turi būti nustatyta keik kartų vartotojas gali pasiekti, peržiūrėti ar perklausyti kūrinį. Taigi, išmaniųjų kontraktų pritaikymo galimybės galima sakyti yra beribės.