Home » Trombocitai: kas atistinka sumažėjus jų kiekiui kraujyje?

Trombocitai: kas atistinka sumažėjus jų kiekiui kraujyje?

trombocitaiVisi esame turėję mėlynių, tačiau retas kuris į tai kreipdavome dėmesį. Gyvendami tokiu įtemptu ritmu net nepastebime kai susitrenkiame koją ar ranką. Tik tada, kai pajuntame skausmą susimąstome, jog vertėtų bent akimirkai sustoti ir susirūpinti savimi.  Pasirodo, kad ilgai negyjančios mėlynės ar ilgai nekrešintis kraujas gali signalizuoti apie rimtą ligą — trombocitų kiekio kraujyje sumažėjimą. Trombocitai yra bespalvės, bebranduolės ir įvairaus pavidalo plokštelės, labiau žinomos kaip kraujo plokštelės. Trombocitai atsako už kraujo krešėjimo funkciją, kuri yra labai svarbi žmogaus organizmui. Trombocitai susidaro kaulų čiulpuose.

Trambocitų kiekis kraujyje sumažėja dėl keleto priežasčių, tačiau pagrindinės yra dvi. Pirmuoju atveju trombocitų sumažėja dėl sutrikuios jų gamybos kaulų čiulpuose. Tai gali atsitikti dėl infekcinių ligų, vartojamų vaistų, onkologinių susirgimų. Kita priežastis — padidėjęs trombocitų poreikis organizme. Šį atvejį gali sukelti įvairios ligos: kepenų cerozė, vilkligė, padidėjusi blužnis ir kita. Jei trombocitų kiekis žmogaus kraujyje yra normalus, jis nejaučia jokių negalavimų. Tačiau, jei trombocitų sumažėja atsiranda keli simptomai: įsipjovus ar susižeidus nekreši kraujas, susitrenkus atsiranda didelės kraujosrūvos, mėlynės. Pasitaiko, kad dėl sumažėjusių trombocitų ant kūno gali atsirasti savaiminių mėlynių ir smulkių petechijomų. Kai trombocitų kiekis sumažėja smarkiai, gali pradėti kraujuoti iš nosies, pagausėti išsiskiriančio kraujo kiekis menstruacijų metu. Trombocitų kiekiui sumažėjus iki 10˟10⁹ litre, gali prasidėti netgi vidinis kraujavimas, kuris yra labai pavojingas žmogaus sveikatai ir neretai baigiasi mirtimi.

Ar reikia gydytis? Tai priklauso nuo konkretaus atvejo. Norint išsiaiškinti, kas sukėlė nemalonius pojūčius reikia atlikti tyrimus. Todėl, pirmiausia reikia kreiptis į gydytoją. Kai yra aiškūs ligos sukėlėjai galima pradėti gydymą. Pasitaiko, kad kartais trombocitų trūkumą organizme gydyti nėra būtina. Pavyzdžiui, vaikų kaulų čiulpai gali itin intensyviai gaminti trombocitus, kad kompensuotų jų trūkumą. Jauni trombocitai aktyviai dalyvauja kraujo krešėjime, todėl net sumažėjus bendram trombocitų skaičiui, nejuntami jokie požymiai ir krešėjimas nesutrinka. Kitais, rimtesniais atvejais, skiriamas medikamentinis gydymas.